Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost, konaná ve prospěch druhých bez nároku na odměnu. Dobrovolník dává část svého volného času, energie a schopností ve prospěch činnosti, která je časově i obsahově vymezena. Za tuto činnost nedostává finanční odměnu, ale často nedocenitelný dobrý pocit z pomoci ostatním, získává zkušenosti, dovednosti, nové známé a často i přátele.
Každý z nás si pod slovy dobrovolník - dobrovolnictví představí něco jiného. Dobrovolnictví provází člověka od nepaměti. Jen těžko se hledá hranice mezi pomocí příbuzným, sousedům nebo cizím kolemjdoucím, kterým nabídneme pomoc, a dobrovolnou prací pro školu či sportovní klub. Tato forma dobrovolné pomoci se vyznačuje termíny jako samozřejmost, spontánnost a nečekání odměny ani vděku.
Můžete využít své schopnosti a dovednosti a prohlubovat je na místech kde o to mají skutečně zájem. Získáte nové přátele, poznáte zajímavé lidi a místa a možná trochu přehodnotíte svůj dosavadní žebříček hodnot. Dobrovolnictví Vám může přinést mnoho dobrého, například:
- smysluplná výplň volného času
- poznání nových lidí
- získání nových zkušeností
- dovednost opravdu pomáhat a naslouchat
- posun v životním stylu a postojích
- pocit užitečnosti
Jedna z našich dobrovolnic nám řekla, jak se dobrovolnicí stala a proč si tuto činnost vybrala.
"Už si přesně nevzpomínám, jak jsem přišla na myšlenku stát se dobrovolnicí v některém ze zařízení pro seniory. Faktem je, že ještě než jsem se stala důchodkyní na plný úvazek, na otázky, co budu potom dělat, jsem víceméně odpovídala s nadsázkou: "No co, budu chodit třeba číst důchodcům“. A shodou okolností jsem krátce po našem přestěhování na „důchodcovský výměnek“ narazila v novinách na výzvu pro zájemce o dobrovolnickou činnost. Na uvedené telefonní číslo jsem zavolala a tímto telefonátem začalo oficiální jednání ohledně mého zařazení na post dobrovolníka. Absolvovala jsem řadu pohovorů a testů. Po podpisu potřebných dokumentů jsem se tedy v březnu 2012 zařadila do řad dobrovolníků.
Měla jsem zájem pracovat jako dobrovolnice v Náchodě v domově důchodců. Ještě před podpisem Smlouvy o výkonu dobrovolnické služby jsem se přímo v domově důchodců seznámila jak s všeobecnými zásadami bezpečnosti, tak domácím řádem a dalšími pravidly. V domově se mne ujala Mgr. Demjanovičová. Prošla se mnou celou budovu, seznámila mne s provozem a mohla jsem se začít seznamovat s klientkami a klienty domova. Nevím, jaký důvod zařadit se do řad dobrovolníků měli, či mají ostatní dobrovolníci, ale takto jsem se k dobrovolnické činnosti dostala já.
Proč by se člověk měl stát dobrovolníkem? Nikdy jsem nepracovala v sociálních ani podobných službách, proto jsem si vlastně neuměla úplně představit, co mne mezi seniory v DD čeká. Jak mne přijmou, budou ochotni se mnou hovořit, jaký postoj bych měla zaujmout já? Teď po letech mohu říci, že jednou týdně docházím za svými „kamarádkami“. V domově je převážná většina žen a ty si rády povídají – o svém životě, o tom co prožily. Ráda je poslouchám, ráda si vyslechnu jejich osudy a vzpomínání. I na to předčítání občas dojde. Doufám, že i já jsem mezi klienty vítána a že se obohacujeme vzájemně. Návštěvy v DD patří v současné době do mého pravidelného týdenního režimu.
Pro všechny, kteří mají zájem o tuto činnost – určitě budete vítáni! Pravda, ne všichni jsou ochotni věnovat svůj čas dobrovolně a bezplatně. Ale přijďte třeba jen na zkoušku a možná u této činnosti zůstanete tak, jako já. Hlavně pro případné dobrovolníky z řad mladých je to určitě dobrá životní zkušenost. Je poučné alespoň „skulinkou“ nahlédnout do své (seniorské) budoucnosti. Jak už to tak v životě bývá, občas přijdou i smutné chvilky, ale přesto všechno rozhodnutí stát se dobrovolníkem nelituji."
Jiřina Bittnerová
Dobrovolnictví není oběť!
Jak můžete pomoci?
Můžete nabídnout svoje schopnosti a dovednosti všude tam, kde vás potřebují a kde se i vy budete cítit užiteční.
Vyzkoušejte si praxi formou dobrovolnické činnosti ve svém oboru nebo někde úplně jinde! O vykonané dobrovolnické činnosti získáte také osvědčení!
Pomoci můžete především jako dobrovolník v domovech pro seniory (Dobrovolnictví v sociálních službách pro seniory) a vaši pomoc ocení i přímo naše Občanské poradenské středisko.