Rehabilitační program obsahuje rozvoj následujících kompetencí:
- komunikační dovednosti (přímá, telefonická a e-mailová komunikace, uvedení programu ClubCafé Pessoa, rozvoj diskusních a argumentačních schopností)
- organizační dovednosti (organizace a zajištění klubových aktivit vč. jejich propagace)
- evidenční schopnosti (evidence návštěvníků, archivace propagačních materiálů aj., evidence sortimentu)
- schopnost vyhodnocení situace a samostatného rozhodování
- schopnost práce v týmu a i samostatné práce
- schopnost vlastní iniciativy (možnost realizace vlastní aktivity)
- PC gramotnost (ovládání základní znalosti práce na PC – zejm. internet, MS word, MS excel)
- základní ekonomické dovednosti (schopnost vedení pokladny, ovládání elektronického ekonomického systému, inventurní činnosti
- základní servírovací dovednosti (příprava studených/teplých nápojů, servírování studeného občerstvení a ohřev předem připravených potravin (zákusky, polévky, sendviče).
Průběh rehabilitačního programu
V průběhu prvního měsíce jsou uživatelé služby zaškolováni, kdy se zaměřujeme na seznámení s prostory, personálem, s technikou, s důležitými dokumenty organizace – výroční zprávy, historie, literatura o komunitní sociální práci, dobrovolnictví, údržbou prostorů.
V následujícím období je naplňován plán rozvoje, jenž je zaměřen na schopnost samostatné působnosti na dané pracovní pozici, což obnáší následující schopnosti: organizace a zajištění klubových aktivit vč. jejich propagace, evidence návštěvníků, evidence zásob sortimentu, schopnost vedení pokladny vč. ovládání elektronického ekonomického systému, úklid prostorů či příprava občerstvení, osvojování si komunikačních a sociálních dovedností dle individuálně nastavených cílů uživatele. Jednotlivé pracovní činnosti jsou rozděleny do .oddílů, k nimž se sestavuje plán plnění a časový harmonogram s ohledem na individuální cíle uživatele a jeho východiskové dovednosti. V případě potřeby je možné upravit dobu trvání rehabilitačního programu až na 12 měsíců.
Po naplnění rozvojové části rehabilitačního programu nastává období, kdy se zaměřujeme na následné uplatnění uživatelů na trhu práce. S uživatelem služby jsou vedeny pohovory o tom, na jaké pracovní pozici by se rád uplatnil a na základě toho s ním mentor sociální rehabilitace pracuje (tvorba životopisu a motivačního dopisu, orientace v možnostech vyhledávání pracovních nabídek, nácvik pracovních pohovorů, seznámení s pracovním právem, doprovod na pracovní pohovory aj.).