... od 1. 1. 2021 proběhne novela Zákoníku práce?
Změny se týkají sdíleného pracovního místa, placeného volna pro vedoucí táborů a ve výpočtu dovolené.
Sdílené pracovní místo
Důvod pro zavedení sdíleného pracovního místa vychází z myšlenky lépe sladit pracovní a soukromý život. Jde o to, že dva pracovníci se stejným druhem práce se na tomto místě střídají v rámci sjednané pracovní doby (kratší úvazky). Zaměstnanci si mohou mezi sebou domluvit rozvržení pracovní doby. Společný rozvrh předkládajíc zaměstnavateli v písemné formě alespoň týden předem. Změny se také provádějí písemně, a to mnimálně 2 dny předem.
Placené volno pro vedoucí táborů, vychovatele, instruktory
Na týden placeného volna a nárhadu mzdy mají od 1. 1. 2021 nárok vedoucí táborů, vychovatelé a instruktoři. Organizátorem akce musí být právnická osoba zapsaná ve veřejném rejstříku, a to nejméně 5 let, a jeho hlavní činností musí být práce s dětmi a mládeží. Zaměstnavatel může zažádat Okrestní správu sociálního zabezpečení o úhradu poskytnuté náhrady mzdy ze státního rozpočtu.
Výpočet dovolené
Pokud zaměstnanci nevznikne právo na dovolenou za kalendářní rok a u jednoho zaměstnavatele konal práci alespoň po dobu 4 týdnů v rozsahu stanovené nebo sjednané kratší pracovní doby, přísluší mu poměrná část dovolené. Jak se vypočte nárok na poměrnou část dovolené, si ukážeme na příkladu.
Zaměstnanec nastoupil k zaměstnavateli 1. 10. 2021, má stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin. U zaměstnavatele činní nárok na dovolenou za kalendářní rok ve výši 4 týdnů. Do konce roku odpracuje 13 celých týdenních směn. Nárok na dovolenou bude následující:
40 hodin (úvazek) / 52 týdnů (délka kalendářního roku) * 13 týdnů (odpracovaná doba) * 4 týdny (výměra dovolené) = 40 hodin (nárok na dovolenou). Nevyjde-li nárok v celých hodinách, zaokrouhlí se na celé hodiny nahoru.
Další významnou novinkou v oblasti dovolené je fakt, že se už nebude počítat s následným krácením dovolené, když zaměstnanec nekonal práci pro překážky v práci, které se nepovažují za výkon práce, a to po dobu 100 a více směn. Nově se stanovuje, že překážky v práci se uznávají za výkon práce do limitu dvacetinásobku stanovené pracovní doby.
Změny proběhnou i v oblasti převodu nevyčerpané dovolené do následujícího roku. Možnost převodu dovolené se připouští i na žádost zaměstnance, a to pouze v rozsahu, v němž přesahuje minimální výměru 4 týdnů. Dále se připouští, aby na základě dohody původního a nového zaměstnavatele mohlo dojít k převodu nevyčerpané dovolené i v případě, kdy pracovní poměry na sebe bezprostředně nenavazují.
Od 1.1.2021 bude moci rovněž zaměstnavatel výslovně určit čerpání dovolené i v rozsahu kratším, než je délka směny. Toto určení dovolené může být pouze se souhlasem zaměstnance a minimálně v délce poloviny směny.
Náhrada újmy
Stanovuje se jednorázová náhrada nemajetkové újmy manžela, partnera, dítěte, rodiče a dalších osob v rodinném či obdobném poměru při zvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance. Také dochází ke zvýšení jednorázového odškodnění pozůstalým po smrti zaměstnance, a to na minimálně dvacetinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství.