Canisterapie aneb terapie za pomoci psů

Vážení zájemci, 

projekt Canisterapie bude k 31. 10. 2018 ukončen. 

V případě zájmu o dobrovolnickou činnost se prosím obracejte na koordinátory dobrovolníků přímo v zařízení GrandPark Hradec Králové, kde je dobrovolnická služba realizována!

Děkujeme za pochopení.

Canisterapie je jednou z mnoha terapií, které pomáhají lidem při řešení jejich citových, psychologických a jiných problémů. Hlavními aktéry této aktivity jsou lidé a psi.

Aktivity realizované v rámci canisterapie poskytují především příležitost pro motivační, výchovný, odpočinkový či terapeutický prospěch zaměřený na zvýšení kvality života klienta.

Práce v rámci canisterapie může být zaměřena na:

  • rozvoj citových schopností (hlazení, mazlení, komunikace se psem aj.)
  • rozvoj rozumových schopností (cílená hra, rozšiřování slovní zásoby aj.)
  • rozvoj pohybových schopností (jemná, hrubá motorika, házení míčků aj.)
  • relaxaci (vliv na psychiku a duševní rovnováhu klienta)

Všichni přece dobře víme, že pes už svou pouhou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu a úsměv. A jak je známo, úsměv léčí.

Občanské poradenské středisko, o.p.s. zahájilo ve svém dobrovolnickém centru další činnost v podobě canisterapie, která bude probíhat v organizaci GrandPark Hradec Králové. Náš program zahrnuje canisterapii poskytovanou dobrovolníkem a jeho speciálně vycvičeným psem seniorům. Jedná se o kontakt člověka se psem, který je pro tuto terapii speciálně cvičený a připravený, zahrnující techniky jako je česání, hlazení, krmení psa, hry a procházky se psem, atd., poskytující emoční podporu, navazující na pozitivní zkušenosti se vztahy klientů se zvířaty z dětství a snižující účinně pocity osamělosti.

První setkání již úspěšně proběhlo a obyvatelé zařízení byli zcela nadšení z této pro ně trochu neobvyklé návštěvy. Náš dobrovolník pan Bednář i se svou čtyřnohou fenkou Keisy přinesl spoustu radostí a úsměvů a všichni se moc těší na další setkání.

Pokud máte doma zdravého a socializovaného pejska (je aktivní, má rád lidi, umí základní povely atp.) a rádi byste se s ním stali součástí našeho dobrovolnického canisterapeutického týmu, pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.